Rozjíždíme Skoro Chytrej Barák - díl 0.

10 months ago / about 8 min read / in #chytrobarak

Taky už vás někdy v posteli napadlo, že by bylo super moct zhasnout v kuchyni a nemuset se při tom zvedat? Nebo, že by se vlastně mohlo zhasnout samo, když si nastavujete budík a usínáte? A co takhle to zvládnout bez toho, aby jste museli upsat duši ďáblu nebo sdílet svá data Googlu, Applu, Samsungu nebo soudruhům v Xiaomi?

Před pár lety mě, v podstatě jen tak ze zvědavosti, napadlo, že bych si vlastně chtěl vyzkoušet nějakou "automatizaci" domu. Nevěděl jsem nejen kde začít, ale vůbec ani jaké jsou možnosti. Když to ale tři roky zpátky začalo vypadat, že budeme stavět dům, rozhodl jsem se do toho vrhnout po hlavě.

A tak vznikl náš projekt ChytroBarák, nazvaný tak pracovně na protest proti nadužívání buzzwordů typu Smart.

Tahle série je vlastně cestou za dosažení rozumnějšího ovládání domu. Náš dům se tak sice nestane chytřejší, bude ale o fous pohodlnější a my se v průběhu něco naučíme, a to se nikdy neztratí. Dnešní nultý díl pak berte jako nutné zlo, které nám stanoví základní pravidla hry a usnadní budoucí rozhodování.

Čeho chci dosáhnout?

Chci bydlet v domě, který lze rozumně ovládat. Nejen tím, že dojdu k vypínači, ale třeba z mobilu, když jsem línej vstát. Nebo zhasnout z práce, když zapomenu rozsvíceno.

Chci mít dům, ve kterém se zbytečně netopí, když jsem na dovolené. Který umí stáhnout všechny žaluzie naráz a natočit je třeba podle slunka. Dům, který sám zhasne světla, když si pustím film.

Chci, aby se rekuperace přepnula na recirkulaci, když zatopím v kamnech. A zase začala větrat, když dochází čerstvý vzduch.

Chci vědět, kde máme otevřená okna, kolik je stupňů v každé místnosti, kolik jsme propálili elektřiny a proteklo vody.

Chci se naučit nové věci, experimentovat a postupně vše vylepšovat. *Když chci, ne když musím.* Chci, abychom mohli snadno změnit vše, co nám nevyhovuje. Bez zbytečných omezení.

A hlavně to všechno chci bez toho, abych musel za komfort platit daty o své rodině. Bez toho, abych byl závislý na nějaké firmě.

Pro koho je tato série?

Pro ty, kteří plánují nové bydlení a chtějí převzít kontrolu nad jeho "smart" částí, ale moc neví jak na to. Zkrátka snad nepřijdou ani ti, kteří už bydlení mají a jen se snaží ovládání přidat. Jen to bude možná o fous složitější, možná nepůjde úplně všechno a budete muset více vrtat. :)

Pro ty, kteří se sice nechtějí do řešení pouštět sami, ale rádi by o něco víc rozuměli možnostem a mohli realizátorům říct přesně to, co potřebují.

Asi ne pro ty se smart technologiemi zkušenější. Možná najdete něco, co se bude hodit, ale nejsem žádný expert. Něco málo už vím, něco málo mi funguje, ale sotva udržím pojmy a řeším svůj první dům, ne desátý.

A těm z vás, kteří se rozhodli kontrolu nějakému populárnímu hotovému řešení, možná jen ukážu, kolik jste si ušetřili času a starostí. :) Pro ty šťastné snad navždy. A pro ty méně šťastné aspoň do doby, než ukončí vaši produktovou řadu nebo zkrachuje firma a s ní i cloud, přes který váš dům ovládáte.

Co jsem na začátku věděl já

Živím se jako linuxový administrátor a programátor. Software tedy nějak rozumím, s hardware už je to ale o fous horší a elektřina pro mě je (nebo alespoň na začátku byla) španělskou vesnicí. I přesto, že doma rád kutím, rozhodně nejsem všeuměl, kterýmu stačí mrknout a ví. Všechno nakonec vyřeším, ale nejdřív musím hodně dlouho číst a sledovat, abych to pochopil.

Z fyziky, kterou jsem měl naposledy na střední (a ještě k tomu jen jeden rok), si pamatuji pouze to, že "elektromotory jsou točivé stroje, které přeměňují energii elektrickou na energii mechanickou". Jestli si to pamatuji správně, to netuším. A to je opravdu všechno, i když tomu někteří nechtějí věřit.

Nikdy předtím jsem neviděl rozvaděč bez krytu. A ten s krytem byl ten s pojistkami v paneláku.

Na začátku jsem prostě netušil, co to je svorka (natož Wago), fíčko, stykač nebo DIN lišta. Netušil jsem, že budu potřebovat rozvaděč, kolik v něm bude třeba místa, jak tam vlastně povedou všechny ty káblíky, jak zapojit relé, kdo ho má zapojit...

Proudový chráníč aneb lidově Fíčko. Autor: Arenachristian, CC BY-SA 4.0.

S čím počítat, když se do toho chci pustit?

Co vás takovej Chytrej barák bude stát? Na co dalšího se připravit?

Peníze

Peníze jsou vlastně to nejmenší. Bude jich to všechno stát docela dost, rozhodně ale míň, než když si pořídíte vše např. od Loxone.

O to víc vás to bude stát času. Pokud rozumně vyděláváte, je rozhodně levnější zaplatit někoho, kdo vám vše udělá. A třeba si jen sami přesně říct, jak to chcete.

Zábava

Pokud je jeden z důvodů, proč o vlastním Chytrým baráku přemýšlíte prostě to, že vás baví s něčím experimentovat, máte vyhráno.

Nejen že ušetříte za drahé řešení a realizační firmy, ale ještě k tomu i za kina, výlety s rodinou a hry na Steamu. Volný čas totiž strávíte v rozvaděči, taháním kabelů nebo třeba debugováním MQTT zpráv.

Sem tam se to rozbije

Asi je docela jedno, jak moc budete pečliví, sem tam se prostě něco pokazí. A dle Murphyho zákonů samozřejmě ve chvíli, kdy se to nejméně hodí.

Je potřeba, abyste s tím počítali vy i rodina. Nefunkční vypínače jsou výrazně menší problém, když každý ví, kde je nachystaná čelovka. ;)

Je tu ale i pozitivní stránka. Sem tam se rozbijí i komerční řešení a na rozdíl od nich, to své si zvládnu kdykoliv opravit.

FAF - Family Acceptance Factor

Naprosto jasná věc, alespoň při pohledu ve zpětném zrcátku. Na začátku jsem ale byl tak nadšený do toho, že bych se mohl vrtat ve vlastním domě, že mě ani nenapadlo, že v něm vlastně nebudu žít sám a že možná nebudeme úplně všichni stejně nadšení :)

Dejme tomu, že máte takovou typickou situaci, kdy stavíte novostavbu a chcete ji ovládat. A samozřejmě přestěhovat do nového se potřebujete hned jak dostavíte, protože nemáte na to platit hypotéku a ještě podnájem.

Přesně v téhle chvíli vzniká problém. Pokud dostavíte běžný dům, nastěhujete se a vše důležité jede. Pokud ale řešíte, že chcete dům nějak ovládat a ovládání si chcete řešit sami, dostanete se možná do stavu, kdy je dům hotový, a vy jste teprve vybrali ovládací jednotku. Dům stojí, vy se stěhujete, ale světla nejdou zapnout, topení netopí, žaluzie vám při montáži nechali stáhnuté, takže je tam tma a první zářijové mrazíky právě začali. Respektive tak jsme, naštěstí s výjimkou těch žaluzií, začínali my. :)

A zde přicházíme k FAF. Je vaše druhá polovička dobrodružná povaha a zvládne pár dní po večerech při svíčkách hrát pasiáns, zatímco vy taháte s čelovkou vodiče mezi řídící jednotkou a relátkami? Paráda, nemusíte mít připravené vše hned od prvního dne, a můžete plánovat trochu víc za chodu a zapojovat postupně.

Běžná realita je ale většinou úplně jiná a je potřeba dopředu rozmýšlet, co vše můžete odložit a co musí běžet hned. Přítel může např. v pohodě pochopit, že nefungují světla, ale vašich pět potomků by vás sežralo zaživa.

P.S. FAF jsem si vycucal z prstu jako alternativu k pojmu WAF (W jako wife), na který narazíte na všech těch Redditech, fórech a dalších internetech, aby líp odrážel realitu. Stejnou věc řeší spousta z nás ve chvíli, kdy ještě není ženatá, nebo je naopak už vdaná, nebo bydlí s babičkou, maminkou, křečkem...

Chytrej ten barák opravdu nebude

Chytrej, jako Holly, ten barák prostě nebude. Teda alespoň doufám.

To o čem se bavit budeme je automatizace, usnadnění ovládání a různé vychytávky. Co ale baráku neřekneme, to dělat nebude. Na co zapomeneme, to se nám většinou vymstí. A právě automatizace většinou ukážou, že to řešení je sice super, ale rozhodně ne Smart.

Drobný příklad z doby covidové - se stmíváním se nám automaticky rožnou (něco jako rozsvítí) světla na chodbě a nad linkou. A protože jsme vždy doma a chodíme spát různě (a na většinu populace dost pozdě), vypínáme je vždy ručně. Naprosto záměrně jsme vypínání prostě nijak neautomatizovali. A když najednou, po roce, vyrazíte na víkend za rodinou a vrátíte se ve dne do svítícího domu, hned jste chytřejší... Ještě že ty ledky tolik nežerou.

Základní filozofie / dogmata

Kaizen

když si vypůjčím citaci z Wikpedie: podstata pojmu Kaizen jednoduše znamená neustálé zlepšování.

Japonské znaky "Kai" (změna), "zen" (dobro). Autor: Majo statt Senf, CC BY-SA 4.0.

Kaizen se snažím praktikovat jak v práci, tak koníčcích. Pomáhá mi vyvažovat přirozenou snahu o to, udělat vše od začátku dokonale. Snahu, která většinou ústila v jediné - nic opravdu nedodělám a když dodělám, tak o tom nikomu neřeknu, protože to ještě není dost dobré.

Znamená to, že vždy se budeme snažit zprovoznit nějakou část, nehledě na to, jestli to bude perfektní. A pravidelně si najdeme čas na to, abychom vylepšovali po malých krůčcích to, co ještě vylepšovat jde.

Při rozjíždění našeho ChytroBaráku se tenhle přístup zatím osvědčil. Kromě toho, že díky němu alespoň něco funguj, jsme ušetřili i dost peněz. Po malých krocích se totiž snáze adaptuje aktuální situaci, zvlášť když nejste na danou oblast experti s lety zkušeností.

Žádný vendor lock

*Vendor lock* označuje situaci, kdy v dané oblasti absolutně závisíte na konkrétním dodavateli. Známe jej z mnoha životních oblastí, malých i velkých.

Všichni asi v pohodě přežijeme, že si do vysavače můžeme koupit pouze originální sáček. Respektive někteří z nás si kvůli tomu raději pořídí centrální vysavač nebo nevysávají vůbec, ale to odbočuji.

To, co ale v našem případě ochotni přežít nejsme, je závislost u věcí, které plánujeme používat dlouhá léta, a které nelze snadno vyměnit. ÚžasnýSmartHome(TM) s podporou Google Home, Alexy i smart naslouchátka pro babičku je úžasný jen do doby, než vám po pěti letech ukončí podporu. Ale nebojte, stačí jen koupit novou jednotku za pár desítek tisíc a, pro vaše pohodlí, začít platit měsíční pouze XXX měsíčně, aby vám nabídli lepší komfort. Jo a vlastně ještě musíte vyměnit žaluzie a ty vypínače už teď taky nepodporují.

Vícero technologií

Naší snahou je vlastně dosáhnout opaku Vendor Locku. Chceme podporovat vícero technologií tak, aby když v budoucnu něco fungovat přestane nebo už nebude dostupné, my mohli fungovat v klidu dál nebo jen s minimální investicí.

Bezpečnost

Všude, kde to půjde, se budu snažit dávat důraz na bezpečnost. V současnosti se nacházíme v, z hlediska bezpečnosti technologií, asi nejšílenější době vůbec. Uživatelský komfort je jediná meta a na ničem jiném nezáleží.

V našem domě musí být bezpečnost na prvním místě. I přesto, že neplánuji státní převraty a vydání našich domácích diskuzí by mohlo lidstvo obohatit, nejsem v žádném případě OK s tím, aby měl někdo - byť teoretickou - možnost nahrávat vše, co se doma šustne, analyzovat kdy chodíme z práce nebo jak často chodím čůrat (na to by neměli dostatečně velké datové typy).

Stejně tak by nemělo být možné, aby nějaký kolemjdoucí mohl přes WiFi blikat světlama, přepálit podlahovku nebo si pro jistotu rovnou odemčít chytrý zámek na dveřích, aby nám mohl zalít kytky, protože se dočetl, že jsme na dovolené.

U každé zapojované technologie budeme vždy - s rozumnou mírou jistoty - vědět, že "nevolá domů", kdo se k ní dostane a jak ji případně zabezpečit (pokud je to nutné).

Cloudy

Všechno ovládání musí běžet přímo v domě, vše musí fungovat i offline. Žádné cloudy výrobců. Je jedno, jestli s našimi daty nebo bez dat. Nechceme být závislí na tom, jestli za pět let výrobce zkrachuje, odpojí mu servery a my jsme třeba bez podlahovky. Nebo na tom, že je bouřka a zlobí internet.

Otevřený software

Vždy preferujeme otevřený software, i když je to někdy o fous složitější. Často je to naštěstí naopak jednodušší.

Můžeme si tak vždy ověřit, že software dělá opravdu jen to, co má. A hlavně se pojistit pro situace, kdy se daný software přestane vyrábět. V domě chceme bydlet pěknou řádku let. Spoléhat na to, že bude pro libovolnou firmu rentabilní 20 let udržovat nějakou aplikaci, je opravdu bláhové.

Dokumentace

U všeho udržujeme aktuální dokumentaci tak, aby mohl řešení přebrat v pohodě někdo jiný.

Nejde jen o hrůzné scénáře, kdy vás přejede autobus a váš partner nebude schopný po výpadku proudu ani rozsvítit světla. Stačí se zamyslet nad tím, že za pár let můžete chtít dům prodat (protože plánujete ChytroBarák 2.0) a kupující v něm musí fungovat.

Rozumím tomu, co jsem udělal

A nakonec bod z nejdůležitějších. Pokud něco nainstaluji, zapojím, rozjedu či upravím, musím tomu rozumět. Vím, proč jsem to udělal, vím jak. Jen díky tomu pak vím, že řešení odpovídá všemu, co jsme si doposud stanovili. A jen díky tomu a dokumentaci je pak snadné opravit případné problémy.

Co příště

Pokusím se, aby vyšel každý měsíc alespoň jeden nový díl. Zatím mám v hlavě následující plán (ale plány jsou od toho, aby se měnily, takže uvidíme):

Technologie
software i hardware, který jsem nakonec vybral a proč.
Pokusy
popis minimálního zapojení, při kterém si můžeme vyzkoušet nějakou drobnost, než začneme řešit reálné věci.
Plánujeme
dost možná více dílů o tom, co je dobré si rozmyslet dopředu. Kabely, vodiče, rozvaděč, zdroje a další.
Začínáme
zapojíme jednotku do rozvaděče a připravíme si vše na další postup.
Vypínače
zprovozníme si vypínač a první světlo.
Teploměry
rozjedeme teploměry, abychom mohli zapojit podlahovku.
Grafy
rozjedeme nějaké grafy, protože bez nich se bude vše dost špatně kontrolovat.
Podlahovka v0
aneb jak ušetřit za termostaty a místo toho si koupit ovládací jednotku.